home

VIII LETNI FESTIWAL MUZYCZNY MUSICA SACRA MUSICA PROFANA – DŁUGA GOŚLINA 2010

31 lipca około godz.23.00 przy akompaniamencie wybuchów fajerwerków zakończył się VIII Letni Festiwal Muzyczny w Długiej Goślinie „Musica sacra Musica profana”.

Mam nadzieje że, w te dwa letnie wieczory wspólnie z publicznością oderwaliśmy się od codziennych obowiązków w pracy i w domu.  Wiemy, że mamy  już swoje miejsce w sercach i kalendarzach wielu ludzi, którzy wspominają festiwal miniony  i mamy nadzieję  czekają na następny. Dzięki tym wspomnieniom i oczekiwaniom nasz długogośliński  festiwal żyje, nawet gdy muzyka ostatniego koncertu dawno ucichnie. Dzięki takiemu miejscu jak kościół pw. św. Marii Magdaleny i jego niezwykłemu otoczeniu  pełnym powagi i skupienia, a zarazem pełne ciepła i serdeczności, możemy poczuć namacalnie niepowtarzalny klimat festiwalu. Festiwalu , który tworzą mieszkańcy Długiej Gośliny, muzycy  i niezwykła publiczność. Publiczność, która potrafi docenić wyjątkową muzykę jej różnorodność i koloryt.

Koncert Finałowy był niebanalny a to za sprawą wirtuozerii wokalnej i muzycznej.

The Sundey Singers –zespół wokalny, przez wielu rozpoznawalny dzięki udziałowi w programie telewizyjnym „Mama talent”. Ta czwórka „niedzielnych śpiewaków”( Maria Szczap –sopran, Dorota Wróblewska –alt, Adam Michalak –tenor i Eryk Szolc- bas) zachwyciła świeżością brzmienia i  oryginalnymi aranżacjami. Słychać i widać było, że chcą śpiewać i żyć ze śpiewania. Zachwycili w części pierwszej wspaniałym wykonaniem utworów Fryderyka Chopina, a w części drugiej królowała muzyka rozrywkowa. I w ten sposób płynnie przeszliśmy do części Musica profana naszego Festiwalu.

Specjalnie na potrzeby naszego festiwalu powstał kwartet smyczkowy. Anita Tubaja –Sobków- skrzypce, Waldemar Grabarek- altówka, Joanna Laskowska –wiolonczela i Dawid Kwiatkowski – skrzypce.

Cała czwórka to absolwenci Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którą ukończyli z wyróżnieniem. Aktualnie zawodowo są związani z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Mistrzowskie wykonanie hitów muzyki klasycznej a na koniec brawurowe wykonanie utworów A Piazzoli – publiczność przyjęła owacyjnie.

Pięknie i barwnie przeprowadził przez koncerty Mateusz MJ Sibilski.

W utrzymaniu ciągłości i poziomu festiwalu ogromnie pomagają nam, obdarzając nas wsparciem finansowym, własną pracą, życzliwością i serdecznością nasi darczyńcy, melomanii i przyjaciele Festiwalu.

Serdeczne podziękowania za pomoc organizacyjną przy realizacji festiwalu składam strażakom OSP w Długiej Goślinie, Marii i Bolesławowi Niedźwiedziom.

Sponsorzy VIII Letniego Festiwalu Muzycznego w Długiej Goslinie: TRUST S.A –  Paweł Bugajny, Jarosław Dobrowolski, HYDROTECH –Janusz Radel, ADAM Składy budowlane VOX – Wieńczysław Rakowski, Jacek Grala i Poczta Polska.

Projekt zrealizowany z pomocą finansową Powiatu Poznańskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa wielkopolskiego i Gminy Murowana Goślina.

 

Wszystkim z całego serca jeszcze raz pięknie dziękuję i do zobaczenia za rok.

 

Agnieszka Szymańska –Wojtera
Dyrektor Festiwalu