home

Międzynarodowy Dzień Tańca

W zeszłym roku pisałam o modzie na taniec, którą zawdzięczamy programom telewizyjnym. Widać, w branży rozrywkowej dobra passa trwa. Powstał nawet serial o tematyce tanecznej.

Nie wiem, jak ustosunkować się do tego zjawiska. Patrząc z punku widzenia osób interesujących się i czynnie zajmujących się tańcem, to pewnie pasja niezależna od  modowych trendów. 

ndz_4367.jpg 

Patrząc na tańczących, na liczbę zainteresowanych tańcem, na liczbę imprez związanych z tanecznymi prezentacjami, można dostrzec dwie strony tego zjawiska. Jedna, z pewnością  pozytywna, to sposób na nudę, dobra alternatywna spędzania wolnego czasu, rozwijanie talentów…. Z drugiej jednak strony nie sposób nie dostrzec, że moda szybko przemija, że młodzi ludzie szybko się zapalają do nowych zajęć, ale szybko też rezygnują, bo wszystko wymaga pracy, poświęcenia czasu, systematyczności…. Jednakże warto modę na taniec traktować jako pozytywne zjawisko, nawet jeśli jest tylko przejściowym. Być może najlepszym komentarzem będzie cytat „O tańcu nie da się pisać (…) taniec trzeba tańczyć” Paulo Coelho, Czarownica z Portobello .

ndz_4367.jpg

24 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca w sali Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie odbył się konkurs  Tańca Nowoczesnego dla solistów, duetów oraz grup tanecznych z terenu naszej gminy. Tegoroczna piąta już edycja święta tańca w naszym mieście zmieniła swój  charakter,  zamiast pokazów tanecznych podjęto się zorganizowania konkursu tanecznego.  Pomimo pierwszej imprezy tego typu w naszym mieście śmiało można stwierdzić, że zmiana konwencji imprezy wyszła na dobre , a to dobrze wróży na kolejne lata taneczne w naszej miejscowości.

 W kategoriach wymienionych poniżej jury w składzie Marzenna Karbowska, Aleksandra Ostrowska oraz Damian Wasiuta  nagrodziło następujących wykonawców:

Duet – Szkoła Podstawowa:
1 miejsce – Marika i Klaudia Mazurek SP Białężyn pod kierunkiem Anny Kaczmarek

Grupa – Szkoła Podstawowa:
1 miejsce Psotki SP Białężyn pod kierunkiem Anny Kaczmarek
2 miejsce High School Musical SP nr 2 pod kierunkiem Katarzyny Łukaszewicz
3 miejsce Butterfly SP 1 pod kierunkiem Ilony Sikorskiej
            
Solo – Gimnazjum:
1 miejsce  Dominika Konował z Gimnazjum nr 2

Grupa –  Gimnazjum:
1 miejsce Hipolitki  z Gimnazjum nr 1  pod kierunkiem Beaty Patyckiej

W pokazach zaprezentowali się: Zespół Folklorystyczny Goślinianie pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej, Zespół Hip-hop MGOKiR pod kierunkiem Damiana Wasity, Współczesny – klasyczny pod kierunkiem Katarzyny Łukaszewicz F. Chopin „Etiuda Rewolucyjna”   

MT